LG 26LS3500 26-Inch 720p 60 Hz LED LCD HDTV
Posted on 10:17 by Unknown
Reviews LG 26LS3500 26-Inch 720p 60 Hz LED LCD HDTV
Products by : LG
Model : 26LS3500
Rating Reviews :
Usually ships in 24 hours.
LG 26LS3500 26-Inch 720p 60 Hz LED LCD HDTV Details
LG 26LS3500 26-Inch 720p 60 Hz LED LCD HDTV Description
LS3500 HIGH DEFINITION
LED HDTV
Elevate your viewing experience with the LS3500 high definition LED HDTV.
LS3500 1080p LED TV
KEY TECHNOLOGIES
  • KEEP UP WITH THE ACTION.
    SEE AND EXPERIENCE MORE
  • THE ULTIMATE IN LED.
    YOU WON'T BELIEVE YOUR EYES
    LG's LED technology delivers amazing brightness, clarity and color detail.
  • CUT LOOSE WHEN YOU'RE WIFI READY.
    SAVE MORE THAN ENERGY
ADDITIONAL FEATURES
FIND THE PERFECT PICTURE WITH PICTURE WIZARD II
VIEW IT IN THE RIGHT LIGHT
ISFCCC READY
Specifications (PDF)
LG 2012 LED Feature Comparison
Series
LM9600
LM8600
G2
LS5700 LS4600
LS3500
LS3400
Models:
55"
55", 47"
55", 47"
55", 47"
55", 47"
65", 55", 47", 42"
60", 55", 47", 42"
55", 47"
32", 26", 22"42", 32"
High Definition Resolution
1080p
1080p
720p
1080p(42"), 720p(32")
LG Smart TV
Google TV
TruMotion
480Hz
240Hz
240Hz
120Hz
120Hz
120Hz
120Hz
120Hz
Dynamic Contrast Ratio
10M:1
9M:1
9M:1
8M:1
6M:1
6M:1
5M:1
4M:1
1M:1
2M:1(42"), 1M:1(32")
LG Cinema 3D
Dual Core Processor
LED TechnologyFull LED
LED+
LED+
Edge LED
Edge LED
Direct LED
Magic Remote
w/QWERTY
Wi-Fi Built-in
DLNA Certified
Intelligent Sensor
Picture Wizard II
ENERGY STAR Qualified
Design
Cinema Screen
Cinema Screen
Slim & Narrow
Slim & Narrow
HDMI/USB
4/3
4/3
3/1
2/1
2/1
ENERGY STAR Qualified, Power Supply (Voltage, Hz) - 100V ~ 240V, 50/60 Hz
LG 26LS3500 26-Inch 720p 60 Hz LED LCD HDTV Complete