LG 65LM6200 65-Inch Cinema 3D 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV and Six Pairs of 3D Glasses
Posted on 11:17 by Unknown
Reviews LG 65LM6200 65-Inch Cinema 3D 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV and Six Pairs of 3D Glasses
Products by : LG
Model : 65LM6200
Rating Reviews :
Usually ships in 24 hours.
LG 65LM6200 65-Inch Cinema 3D 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV and Six Pairs of 3D Glasses Details
  • TruMotion 120Hz technology lets you see sports, video games and high-speed action with virtually no motion blur. Now your TV can keep up with your fast- moving entertainment.
LG 65LM6200 65-Inch Cinema 3D 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV and Six Pairs of 3D Glasses Description
LM6200 3D/Smart LED TV
LG CINEMA 3D logo
LG's NEXT GENERATION 3D TECHNOLOGY
LM6200 3D TV
FEATURED TECHNOLOGY:
LG Smart TV
LG SMART TV logo
WORKS LIKE MAGIC
LG Cinema Magic Remote
Smart Share
Smart Share SMART SHARE
KEY TECHNOLOGIES
  • Prepare to be dazzled.
    PREPARE TO BE DAZZLED
  • LESS BLUR. MORE ACTION.
    LESS BLUR. MORE ACTION.
  • Cut loose when you're WiFi ready.
    CUT LOOSE WHEN YOU'RE
    WIFI READY
ADDITIONAL FEATURES
DOUBLE THE DETAIL WITH 1080p
2D, NOW IN 3D
3D DEPTH CONTROL
3D SOUND ZOOMING
EASY TO USE AND SHARE GLASSES
GAMERS CAN ENJOY TWO-PLAYER GAMING ON ONE TV WITHOUT A SPLIT SCREEN
RESOLUTION UPSCALER
SAVE MORE THAN ENERGY
FIND THE PERFECT PICTURE WITH PICTURE WIZARD II
VIEW IT IN THE RIGHT LIGHT
ISFCCC READY
*Disclaimer: Viewing 3D video content may cause discomfort visit www.lg.com for details.
LG 2012 LED Feature Comparison
Series
LM9600
LM8600
G2
LS5700 LS4600
LS3500
LS3400
Models:
55"
55", 47"
55", 47"
55", 47"
55", 47"
65", 55", 47", 42"
60", 55", 47", 42"
55", 47"
32", 26", 22"42", 32"
High Definition Resolution
1080p
1080p
720p
1080p(42"), 720p(32")
LG Smart TV
Google TV
TruMotion
480Hz
240Hz
240Hz
120Hz
120Hz
120Hz
120Hz
120Hz
Dynamic Contrast Ratio
10M:1
9M:1
9M:1
8M:1
6M:1
6M:1
5M:1
4M:1
1M:1
2M:1(42"), 1M:1(32")
LG Cinema 3D
Dual Core Processor
LED TechnologyFull LED
LED+
LED+
Edge LED
Edge LED
Direct LED
Magic Remote
w/QWERTY
Wi-Fi Built-in
DLNA Certified
Intelligent Sensor
Picture Wizard II
ENERGY STAR Qualified
Design
Cinema Screen
Cinema Screen
Slim & Narrow
Slim & Narrow
HDMI/USB
4/3
4/3
3/1
2/1
2/1
LG 65LM6200 65-Inch Cinema 3D 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV and Six Pairs of 3D Glasses Complete
In Stock. at Amazon Do it Now!
*** Product Information and Prices Stored : Jun 25, 2012 13:17:04
Email ThisBlogThis!Share to XShare to FacebookShare to Pinterest
Posted in 65inch, 65LM6200, Cinema, Glasses, LEDLCD | No comments